Limon

13.07.2011 tarihinde gönderildi.

Limon da turunçgiller ailesinin diğer üyeler gibi, C vitamini ile doludur. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü'nün turunçgiller ailesini en çok hayat kurtarma potansiyeli olan yiyecekler listesine koymuş olmasına şaşmamak lazım.
Bİr limon 30 mg C vitamini içerir, yani sigara içmeyenler için günlük ihtiyacın yarısı kadar. Limon aynı zamanda flavonoidler bakımından da zengindir, bu biyolojik aktif maddeler vücutta genelde C vitaminiyle beraber çalışır ve birçok faydalı işlev görür. Bazı flavonoidler güçlü aktioskidanlardır, bazılarıysa tümör gelişimini durduran enzimlerin üretimini arttırırlar. Diğer turçgillerde olduğu gibi, limonda terpen bulunur, bu maddeler kolestrol üretimini kontrol altına alırlar ve bazı kanserojenlerin hareketini bloke eden bir zincirleme reaksiyon başlatırlar.
Limon ayrıca iyi bir limonen kaynağıdır, bu sitrus yağının hayvanlarda kanseröz tümörlerin gelişimini durdurduğu kanıtlanmıştır.
C vitamini kanseri önlemeye ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan güçlü bir aktioksidandır.
Ayurveda uygulamalarında, bir fincan sıcak limon suyu ciğerleri temizlemek için kullanılır. 
Limon ne kadar faydalı olsa da, ekşi tadı nedeniyle çoğumuz bütün limon yiyemeyiz. O nedenle taze sıkılmış limon suyunu her fırsatta sos olarak kullanabiliriz. Taze sebzelere, meyvelere yada çaya katabiliriz. Yaz aylarında taze limonata ve ya limonlu buz harika seçeneklerdir. 


haber-gorsel-01

Filizlendirme

16.06.2014
devamı..

haber-gorsel-01

Sağlıklı Yaşamın 10 sırrı

6.03.2014
devamı..

haber-gorsel-01

Karbonhidratlar

27.09.2013
devamı..

haber-gorsel-01

Limon

13.07.2011
devamı..

haber-gorsel-01

Şeker Çıkmazı

4.07.2011
devamı..

haber-gorsel-01

Zencefil

25.06.2011
devamı..

Paylaş