Nefes Farkındalığı

30.06.2011 tarihinde gönderildi.

Yaşamın nefesini, onun verme-alma ilişkisini, gerçekte kim olduğunuzu ve de ne istediğinizi keşfetmek için yapabileceğiniz en basit, en güvenli ve en açığa çıkarıcı egzersizlerden biri, gün içinde bulunduğunuz çeşitli ortam ve koşullarda bilinçli bir şekilde nefesinizi izlemektir.
Bunu şimdi deneyin. Burnunuzdan nefes alırken basitçe, nefes aldığınızın farkında olun. Nefesinizi burnunuzdan verirken ise yine basitçe nefes verdiğinizin farkında olun. O sırada kendiniz ve diğerleriyle kurmak istediğiniz ilişkilere dair yargılayıcı zihinsel düşüncelerin geldiği gibi gitmelerine izin verin, yorum yapmadan. Nasıl nefes aldığınıza dair de yargılamayın. Sadece aldığınız ve verdiğiniz nefesin farkına varın. Bunu birkaç nefes boyunca deneyimleyin.Bunun size nasıl hissettirdiğine odaklanın.
Nefes aldığımız zaman ne oluyor? Nefes alırken, yaşamsal maddeler, sadece oksijen ve diğer gazlar değil, aynı zamanda nefesteki ruhsal enerjiler olan Chi, Prana v.b. enerjiler, içeren dış dünya dediğimiz kavramla dolarız. Yaşamın kendisi içimize dolar, potansiyelimizin farkına varırız. İlham alırız...
Nefes verirken ise artık bizim için gerekli olmayan her şeyin, fazlalık olan karbondioksit ve diğer gazların, gitmesine izin verir ve onları diğer canlı varlıkların kullanımına sunmak üzere dış dünyaya iade ederiz. Sonlanırız....
Nefesimiz burnumuzdan girip çıkarken, izlemek, dinlemek, farkında olmak ve şükretmek dışında birşey yapmamıza gerek yoktur.


haber-gorsel-01

Nefes Farkındalığı

30.06.2011
devamı..

haber-gorsel-01

Düşünceler

26.06.2011
devamı..

Paylaş