Hareket etmek yada etmemek

26.06.2011 tarihinde gönderildi.

İşte bütün mesele bu :)

Çoğu insan için egzersizin en iyi tanımı şöyledir: vücudunuzu hareket ettirecek herhangi bir aktivite.
Düzenli bir egzersiz programınız yoksa bile, normal günlük aktivitelerinize kısa sürelerle egzersiz ekleyerek bile büyük faydalar elde edebilirsiniz. Örneğin, arabanızı gideceğiniz yerden birkaç sokak öteye park edebilir ve yolu yürüyebilirsiniz. İşe otobüsle gidiyorsanız, bir durak önceden inebilirsiniz. Telefonda konuşurken veya televizyon seyrederken birkaç kez çömelip kalkabilirsiniz veya bacaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Bazı araştırmalarda, asansör kullanmak yerine merdivenden çıkmak gibi ufak değişikliklerin bile kalp hastalığı riskini azalttığı görülmüştür.
Yapılan bir araştırmada daha önceden hareketsiz bir hayat tarzı sürdüren yetişkinlerde fiziksel aktivitesi yüksek bir hayat tarzının, fiziksel aktvitenin, kalp ve solunum sağlığı ve tansiyonun iyileştirlmesi açısından planlı bir egzersiz programı kadar etkili olduğu görülmüştür. Bir araştırmacının bulgularına göre, günde 15 dakika hızlı tempoda yürüyüş kalp hastalığı riskinde yüzde 16 azalma sağlayabilir.
Eğer egzersiz yapmıyorsanız veya fiziksel olarak aktif bir hayat sürmüyorsanız, kalp hastalığı için bir risk faktörüne sahipsiniz demektir.

Egzersizin, kalp hastalığı riskini azaltmanın yanı sıra, aşağıdaki konularda da yardımcı olduğu görüşmüştür.

  • Kilo verme
  • Tip 2 diyabet riskinde azalma
  • Tip 2 diyabet hastalarında şeker kontrolü
  • Bazı kanser türlerinin riskinde azalma

Ancak genede yapılması gereken önemli bir uyarı vardır. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzun onayını alın. İleri derece kalp rahatsızlıklarında, güvenli olmayabilir.
Egzersiz, bir görev veya sıkıcı bir iş olmamalıdır, dolayısıyla eğlenceli bir şeyler seçmeye çalışın. Bisiklete binin, temiz havada yürüyün, dans edin, frizbi oynayın.
Sağlıklı olmak için bir spor salonuna veya kulübe üye olmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Hareket etmenizi sağlayacak, hoşunuza giden şeyleri düzenli yapın, yeter.

- Dr. Duke Johnson'ın "The Optimal Health Revolution" kitabından yararlanılmıştır.

 


haber-gorsel-01

Hareket etmek yada etmemek

26.06.2011
devamı..

Paylaş